praktický lékař pro děti a dorost

Co mám dělat, když...

Teplota

V současné době je problém přesně změřit tělesnou teplotu pro horší dostupnost spolehlivých měřidel teploty (dobře měřící teploměry s obsahem rtuti jsou od roku 2009 zakázány pro možnou toxicitu). Obecně lze říci, že teplota mezi 37 - 38 st. C tělu pomáhá se bránit proti infekci. U zdravého dítěte bez neurologického onemocnění není nutné tuto zvýšenou teplotu srážet. Nad 38 st. C je již vhodné dítěti podat léky proti teplotě (antipyretika) a fyzikálně chladit.

Antipyretika - u dětí do 12 let můžeme podat jen ibuprofenum a paracetamol. Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin) je do 12 let kontraindikována. Obecně lze dávkování u běžných sirupů (např. Paralen sir. 100mg/5ml, Panadol sir. 100mg/5ml, Nurofen sir. 100mg/5ml, Ibalgin 100mg/5ml) vypočítat jako 

     tělesná váha vašeho dítěte / 2  =    maximální dávka v mililitrech sirupu 

     např. Anička váží 10 kg   / 2  =    dostane 5 ml sirupu na jednu dávku  (maximálně 4-5x denně)

Chlazení je možno buďto provést obklady (chladíme hlavu, centrum těla, chlazení nohou je méně účinné) nebo koupelí, teplotu koupele je možno nastavit jako běžnou večerní koupel dítěte, voda bude vždy chladnější než je tělesná teplota dítěte při horečce.

Při nejasné příčině teplot nebo přítomnosti teplot, které trvají delší dobu, je vždy nutné vyhledat lékaře.

 

Zvracení, průjem

Při ošetřování průjmu či zvracení nezáleží na původci obtíží, důležité je udržet dobrou hydrataci dítěte. Čím je dítě menší, tím rychleji se může dehydratovat.

Zásadní je množství tekutin, které dítě zvládne vypít (do celkového součtu počítáme např. i polévku). Zpočátku dáváme tekutiny po lžičkách, nejlépe studené (zklidňují žaludek), ale často. Pokud dítě nezvrací, může vypít i více pití najednou. Podáváme lehce sladký černý čaj, vodu, neochucenou minerálku bez bublinek, apod. 

Důležité je nastavení diety, zpočátku je možno podávat dle chuti dítěte piškoty, pečivo, banán apod., později při zlepšení stavu je nutno udržet racionální dietu s vyloučením mastného, smaženého, mléka, uzenin, atd. Vhodná je vařená rýže, těstoviny, brambory, pečené kuřecí maso bez omastku, apod.

Dietu uvolňujeme jen pozvolna, trvá cca 2-3 dny než se vrátíme k běžnému stravování.

Při zhoršeném fyzickém stavu dítěte je vždy nutno vyhledat lékaře.

 

Kašel

Příčin kašle může být více, ale základní rozdělení kašle jako projevu nemoci můžeme považovat rozlišení kašle na vhlký a suchý.

Obecně vlhký kašel či odkašlávání můžeme podpořit tzv. mukolytiky, které se podávají maximálně do odpoledních hodin, většinou 2-3x denně.

Suchý kašel se snažíme potlačovat, je většinou vysilující a budí v noci. Léky na suchý kašel se nazývají antitusika a podávají se po celý den, obvzláště na noc, event. se přidávají zklidňující léky z jiné účinné skupiny (např. antihistaminika - Dithiaden, Prothazin, Fenistil a jiné).

Dítě, které kašle déle než týden by mělo být vždy vyšetřeno lékařem.

 

Laryngitida

Jedná se o virové onemocnění probíhající jako zánět hrtanu. U malých dětí z důvodu malých poměrů v dýchacích cestách může docházet k dušnosti, převážně ve večerních a nočních hodinách. Kritické jsou většinou první dvě noci, kdy se dítě v noci budí se štěkavým kašlem, sípotem či dušností. První pomoc je vždy studený vzduch (otevřít okno v zimě, v létě dýchat vzduch z mrazáku). Při první laryngitidě vašeho dítěte je doporučeno vždy volat RZP a hospitalizace na Dětském oddělení. Při opakovaných příhodách vás lékař může vybavit preventivně čípky k podání do zadečku, které zabrání rozvoji dušnosti. Další léky se podávají dle příznaků vašeho dítěte (kašel, rýma, teplota).

 

Křeče

Při náhle vzniklých, pravidelných záškubech celého těla či jeho částí se může jednat o křeče. Příčina křečí může být různá, v dětském věku se jedná nejčastěji o projevy febrilních křečí nebo epilepsie.

V rámci první pomoci se nesnažíme dítěti nic strkat do pusy, nerozevírat čelisti, omezovat v pohybu, atd., protože bychom svým zásahem mohli dítěti ještě více ublížit, či by dítě v rámci záchvatu mohlo ublížit nám (např. prokousnout nám prst při křeči, dítě má v tu chvíli neuvěřitelnou sílu). Zajistíme bezpečné místo (např. ze židle položíme na zem), kontrolujeme pohledem průběh záchvatu a životní funkce dítěte a vždy voláme RZP.

Po stanovení diagnosy vás lékař vybaví preventivními léky, aby k dalším záchvatům nedocházelo nebo docházelo jen sporadicky.

Při febrilních křečích (křeče při teplotě) se důsledně sráží teplota, při záchvatu se dává Diazepam v doporučené dávce do zadečku ve speciální tubě.

Při epilepsii dostává dítě určené léky pravidelně každý den, při záchvatu dostává také Diazepam v doporučené dávce do zadečku ve speciální tubě.

 

 

Důležité informace

 

ODBĚRY DENNĚ DO 08:30

 

Příchod do čekárny nejpozději 30 minut před skončením ordinačních hodin.

 

NAŠE ADRESA:

Bohosudovská 472/29

41741, Krupka

Tel.: +420 733 114 564

 

LÉKAŘSKÁ DĚTSKÁ POHOTOVOST:

Duchcovská 53

41501, Teplice

Budova Interny, 3. patro

PO - PÁ: 18:00 - 21:00

SO - NE: 10:00 - 19:00

Tel.: +420 417 519 722